CIMC UGM

Community of International Moot Court Universitas Gadjah Mada © 2019

All rights reserved. All system operational.

2013

Semi Finalist of the National Round of Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition

 

Award Winners

 

Coach: Ibrahim Hanif, Billy Esratian, Rifky Wicaksono

Manager: Nabiyla Risfa Izzati

Team Members:

 

Oralist

1. Vulkania Neysa Almandine 

2. Yustia Rahma Priyantari 

3. Thara Wahab 

 

Researcher

1. Nadilla Faradita Pohan 

2. Taufan Wahyu Febrianto 

3. Erwin Prasetyo 

 

Honourable Mention for Best Memorandum on behalf of Respondent of Willem C. Vis East International Commercial Arbitration Moot Competition

 

Award Winners

 

Coach: Dina Widyaputri Kariodimedjo, S.H., LL.M.

Assistant Coach: Diva Indraswari, Priska Sufhana

Team Members: Arif Foranto (researcher), Dimas Andri Himawan (oralist), Rachmi Dzikrina (oralist), Samuel Goldwyn Simangunsong (oralist)

 

14th Best Oralist for the Highest Average Score out of 199 Oralists of Willem C. Vis East International Commercial Arbitration Moot Competition

 

Award Winner: Samuel Goldwyn Simangunsong

Coach: Dina Widyaputri Kariodimedjo, S.H., LL.M.

Assistant Coach: Diva Indraswari, Priska Sufhana

 

5th Rank in General Round and Quarter Finalist of International Maritime Law Arbitration Moot (IMLAM) 2013

 

Coach : Paripurna P Sugarda

Team Members : Kenny Cetera (oralist), Shita Pina Saphira (oralist), Vulkania Neysa Almandine (oralist), Dzulyan Alwi (researcher), Rudi Yudho Sartono (researcher).

 

5th Rank in Honorable Mention  for Memoranda both Claimant and Respondent of International Maritime Law Arbitration Moot (IMLAM) 2013

 

Coach : Paripurna P Sugarda

Team Members : Kenny Cetera (oralist), Shita Pina Saphira (oralist), Vulkania Neysa Almandine (oralist), Dzulyan Alwi (researcher), Rudi Yudho Sartono (researcher).

 

The Korean Council for International Arbitration (KOCIA) Award for 2nd Runner Up in the 6th Foreign Direct Investment Moot Court Competition

 

Coach : Nils Wagenknecht

Team Members: Thara Wahab (oralist and researcher), Pulkeria Proprieta Dewi Ekaristi (oralist and researcher), Felix Timotius (researcher), Hendra Wijaya (researcher), Kartika Paramita (researcher), Yustia Rahma (observer), Liza Mashita (observer).

 

1st Winner of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot – National Round

 

Award Winners

Coach: Billy Esratian, Pina Shapira

Team members: Ibrahim Hanif (oralist), Irene Vivi Sidabutar (oralist), Andrean Sangabie Sancaya (researcher), Rizkyamanda Rana (researcher)

 

9th Winner of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot - Asia Pacific Round

 

Award Winners

Coach: Billy Esratian, Pina Shapira

Team members: Team members: Ibrahim Hanif (oralist), Irene Vivi Sidabutar (oralist), Andrean Sangabie Sancaya (researcher), Rizkyamanda Rana (researcher)

 

1st Best Memorial Award of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot -National Round

 

Award Winners

Coach: Billy Esratian, Pina Shapira

Team members: Team members: Ibrahim Hanif (oralist), Irene Vivi Sidabutar (oralist), Andrean Sangabie Sancaya (researcher), Rizkyamanda Rana (researcher)

 

1st Best Lawyer of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot - National Round 

 

Award Winner: Ibrahim Hanif

Coach: Billy Esratian, Pina Shapira