CIMC UGM

Community of International Moot Court Universitas Gadjah Mada © 2019

All rights reserved. All system operational.

2015

Quarterfinalist of the National Round of Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition

 

Award Winners

 

Coach: Tyo Erwin 

Head of Delegates: Adrian Aditya Prakoso

 

Team Members: 

Oralists

1. Wyncent Halim 

2. Nabila Farhani Oegroseno

3. Kaizar Nararya Arganata Setiaji

 

 

Researchers

1. Clianta de Santo

2. Thyani

 

Manager

Randy Abirawa

 

 

 

 

3rd Best Oralist in the National Round of Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition

 

Award Winner

 

Nabila Farhani Oegroseno

 

Coach: Tyo Erwin

 

 

Top 10 Highest Ranked Oralist in the National Round of Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition

 

Award Winner

 

Wyncent Halim

 

Coach: Tyo Erwin

 

 

 

 

Spirit of the Moot Award for Willem C. Vis East International Commercial Arbitration Moot Competition

 

Award Winners

 

Coach: Rachmi Dzikrina 

 

Team Members: 

Oralists

1. Bunga Dita Rahma Cesaria

2. Anaq Pratama

3. Tiuruli Sitorus

 

 

Researchers

1. Mohamad Ibnu Farabi

2. Thyani

 

Manager

Randy Abirawa

 

 

 

1st Winner Award in National Pre- Moot of Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition held by AHP & HHP

 

Award Winners

 

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M.; Rachmi Dzikrina  

 

Team Members: 

East

1. Bunga Dita Rahma Cesaria (Oralist)

2. Anaq Pratama (Oralist)

3. Tiuruli Sitorus (Oralist)

4. Mohamad Ibnu Farabi (Researcher)

5. Nadia Febrina Tedianto (Manager)

 

 

West

1. Amelia Rohana Sonang (Oralist),

2. Putu Shanti Krisnadevi (Oralist)

3. Rizki Karim (Oralist),

4. Muhammad Eldwin Islamey (Researcher)

5. Naila Gadiza Andriana Sjarif (Researcher)

6. Rizky Rachmadina Wawanda (Manager)

 

 

 

Highest Ranking Team Award in National Pre-Moot of Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition held by AHP & HHP

 

Award Winners

 

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M.; Rachmi Dzikrina  

 

Team Members: 

East

1. Bunga Dita Rahma Cesaria (Oralist)

2. Anaq Pratama (Oralist)

3. Tiuruli Sitorus (Oralist)

4. Mohamad Ibnu Farabi (Researcher)

5. Nadia Febrina Tedianto (Manager)

 

 

West

1. Amelia Rohana Sonang (Oralist),

2. Putu Shanti Krisnadevi (Oralist)

3. Rizki Karim (Oralist),

4. Muhammad Eldwin Islamey (Researcher)

5. Naila Gadiza Andriana Sjarif (Researcher)

6. Rizky Rachmadina Wawanda (Manager)

 

 

 

1st Best Oralist in National Pre-Moot of Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition held by AHP & HHP

 

Award Winner

 

Rizki Karim

 

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M.; Rachmi Dzikrina

 

 

 

149th winner out of 298 Universities in Willem C. Vis West International Commercial Arbitration Moot Competition

 

Award Winners

 

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M. 

 

Team Members: 

Oralists

1. Amelia Rohana Sonang

2. Putu Shanti Krisnadevi

3. Rizki Karim

 

Researchers

1. Muhammad Eldwin Islamey

2. Naila Gadiza Andriana Sjarif

 

Manager

Rizky Rachmadina Wawanda

 

 

30th winner out of 57 Universities in International Criminal Court Moot Competition

Award Winners

 

Coach: Devita Kartika Putri 

 

Team Members: 

Oralists

1. Agam Subarkah

2. Vulkania Neysa Almadine

3. Muhammad Rizky Kenawas

 

Researchers

1. Kay Jessica

2. Indira Jauhara

 

Manager

Rildi Triandana Rildo

 

 

 

 

15th Best Oralist out of 70 Oralists in the International Maritime Law Arbitration Moot

 

Award Winner

Raissa Yurizahra Harris

 

Coach: Fadhilatul Hikmah, S.H., LL.M.

 

 

 

Top 20 Advocates out of 150 Advocates in Foreign Direct Investment Moot Competition

 

Award Winner

Wyncent Halim

 

Coach: Gerrit Jan Kleute

 

 

 

26th Winner out of 53 Universities in Foreign Direct Investment Moot Competition

Award Winners

 

Coach: Gerrit Jan Kleute

 

Team Members: 

Oralists

1.  Wyncent Halim

2. Edwin Giovan Santoso

3. Refah Gagrag Anyar

 

Researchers

1. Adrian Aditya Prakoso

2. Delima Wahyu Maulidya

 

Manager

Rachel Siswanto

 

 

 

Semifinalist in Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot – National Round

Award Winners

 

Coach: Alard Tirta Andika

 

Team Members: 

Oralists

1. Dipo Bijak Muhammad

2. Edwin Giovan Santoso

3. Refah Gagrag Anyar

4. Thara Wahab

 

Researchers

1. Pridiero Anugerah Perkasa

2. Mazaya

3. Azka Zulfa

 

 

 

 

2nd Best Memorial Award of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot -National Round

Award Winners

 

Coach: Alard Tirta Andika

 

Team Members: 

Oralists

1. Dipo Bijak Muhammad

2. Edwin Giovan Santoso

3. Refah Gagrag Anyar

4. Thara Wahab

 

Researchers

1. Pridiero Anugerah Perkasa

2. Mazaya

3. Azka Zulfa

 

 

 

7th Best Oralist in Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot -National Round

 

Award Winner

Thara Wahab

 

Coach: Alard Tirta Andika

 

 

 

14th Best Oralist in Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot -National Round

 

Award Winner

Dipo Bijak Muhammad

 

Coach: Alard Tirta Andika