CIMC UGM

Community of International Moot Court Universitas Gadjah Mada © 2019

All rights reserved. All system operational.

2016

Semifinalist of the National Round of Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition

Award Winners

 

Coach: Muhammad Rifky Wicaksono 

Head of Delegates: Kaizar Nararya Arganata Setiaji

 

Team Members: 

Oralists

1. Abigail Soemarko

2. Nabila Farhani Oegroseno

3. Rininta Ayunina

 

 

Researchers

Michelle Victoria Alriani Takeyama

 

Observers

1. Bagir Bintang Bahana

2. Rahma Reyhan

 

Manager

Randy Abirawa

 

 

 

2nd Best Memorial Award of the National Round of Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition

Award Winners

 

Coach: Muhammad Rifky Wicaksono 

Head of Delegates: Kaizar Nararya Arganata Setiaji

 

Team Members: 

Oralists

1. Abigail Soemarko

2. Nabila Farhani Oegroseno

3. Rininta Ayunina

 

 

Researchers

Michelle Victoria Alriani Takeyama

 

Observers

1. Bagir Bintang Bahana

2. Rahma Reyhan

 

Manager

Randy Abirawa

 

 

 

3rd Best Oralist in the National Round of Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition

Award Winner

 

Nabila Farhani Oegroseno

 

Coach: Muhammad Rifky Wicaksono

 

 

 

1st Winner Award in National Pre- Moot of Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition held by AHP & HHP

Award Winners

 

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M.; Fadhilatul Hikmah, S.H., LL.M., Bunga Dita Cesaria  

 

Team Members: 

West

1. Albertus Aldio Primadi (Oralist)

2. Naila Gadiza Andriana Sjarif (Oralist)

3. Olivia Natasha Maryatmo (Oralist)

4. Anaq Pratama (Researcher)

5. Ardhitia Prawira Rusyadi (Researcher)

6. Kusuma Raditya (Researcher)

 

East

1. Dzulyan Alwi (Oralist)

2. Johanna Devi (Oralist)

3. Kevin Carlos Partogi (Oralist)

4. Samuel Evan Hardy (Oralist)

5. Mohamad Ibnu Farabi (Researcher)

6. Inka Rinela Rampengan (Manager)

 

 

 

Highest Ranking Team Award in National Pre-Moot of Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition held by AHP & HHP

Award Winners

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M.; Fadhilatul Hikmah, S.H., LL.M., Bunga Dita Cesaria  

 

Team Members: 

West

1. Albertus Aldio Primadi (Oralist)

2. Naila Gadiza Andriana Sjarif (Oralist)

3. Olivia Natasha Maryatmo (Oralist)

4. Anaq Pratama (Researcher)

5. Ardhitia Prawira Rusyadi (Researcher)

6. Kusuma Raditya (Researcher)

 

East

1. Dzulyan Alwi (Oralist)

2. Johanna Devi (Oralist)

3. Kevin Carlos Partogi (Oralist)

4. Samuel Evan Hardy (Oralist)

5. Mohamad Ibnu Farabi (Researcher)

6. Inka Rinela Rampengan (Manager)

 

 

 

2nd Best Oralist in National Pre-Moot of the 13th Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition held by AHP & HHP

Award Winner

 

Naila Gadiza Andriana Sjarif

 

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M.

 

 

 

5th Best Oralist in National Pre-Moot of the 13th Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition held by AHP & HHP

Award Winner

 

Aldio Primadi

 

Coach: Mailinda Eka Yuniza, S.H., LL.M.

 

 

Semifinalist of International Criminal Court Law Moot Court Competition

Award Winners

 

Coach: Devita Kartika Putri, Rizky Kenawas 

 

Team Members: 

Oralists

1. Wyncent Halim

2. M. Ryandaru Danisworo

3. Regina Wangsa

Researchers

1. Bidadari Respaty

2. Kay Jessica

3. Canna Octhalia

 

Observers

1. Bagir Bintang Bahana

2. Rahma Reyhan

 

Manager

Yoga Prasetya

 

 

 

1st Winner of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot – National Round

Award Winners

 

Coach: Fajri Matahati Muhammadin 

 

Team Members: 

Oralists

1. Olivia Natasha Maryatmo

2. Kusuma Raditya

Researchers

1. Raissa Yurizzahra

2. Arinta Pratiwi

3. Julian Martin

 

 

 

1st Best Memorial Award of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot - National Round

Award Winners

 

Coach: Fajri Matahati Muhammadin 

 

Team Members: 

Oralists

1. Olivia Natasha Maryatmo

2. Kusuma Raditya

Researchers

1. Raissa Yurizzahra

2. Arinta Pratiwi

3. Julian Martin

 

 

1st Best Oralist of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot – National Round

Award Winner

 

Olivia Natasha Maryatmo

 

Coach: Fajri Matahati Muhammadin

 

 

 

3rd Best Oralist of Red Cross Asia Pacific International Humanitarian Law Moot – National Round

Award Winner

 

Kusuma Raditya

 

Coach: Fajri Matahati Muhammadin